اخبار سیاسی

انتشار لیست‌ها و گمانه‌زنی برای سرلیست‌ها

به گزارش راه پایدار :

اعلام اسامی نامزدهای حوزه انتخاباتی استان تهران برای انتخابات مجلس خبرگان و انتشار لیست کاندیداهای جامعه مدرسین برای انتخابات خبرگان در سراسر کشور، اعلام سرلیستی یک تشکل اصلاح‌طلب از جمله اخبار انتخاباتی امروز -پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲- بود.

به گزارش ایسنا، وزارت کشور اعلام کرده است که ۶۶ هزار نفر در هیات‌های بازرسی استانی و شهرستانی ، بازرسی بر حسن جریان انتخابات را عهده دارند، یعنی  به ازای هر ۱۳ نفر عضو هیات‌های اجرایی مستقر در شعب اخذ رای، یک بازرس حضور دارد. در انتخابات ۱۱ اسفند در بیش از ۹۰ هزار نقطه از کشور شعب ثابت و سیار اخذ رای مستقر خواهد بود. حدود ۵۰ درصد از روسای هیاتهای بازرسی استان‌ها از معاونین استانداران و نیمی دیگر از مدیران کل بازرسی استانداری انتخاب شده‌اند. ساماندهی شعب انتخابات از وظایف بازرسان است.

معاون امنیتی انتظامی استاندار تهران هم با اشاره به برگزاری ۵ جلسه کمیته امنیت انتخابات از آمادگی کامل همه دستگاه های امنیتی و انتظامی استان برای برگزاری انتخابات ۱۱ اسفندماه خبر داده است.

مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران خبر داد که شعار «همه با هم برای وطن» توسط ستاد انتخابات برای انتخابات پیش روتعیین شده است و از مدیران روابط عمومی خواست تا از این شعار در تمام‌ فضاهای رسانه ای، مکاتبات و… استفاده کنند.

چهارشنبه شب وزارت کشور اسامی و مشخصات نامزدهای حوزه انتخاباتی استان تهران برای انتخابات خبرگان که شورای نگهبان صلاحیت‌شان را تایید کرده است، اعلام شد.

انتشار لیست کاندیداهای جامعه مدرسین برای انتخابات خبرگان

در همین شب  جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تشکل‌هایی که بیش از نیم قرن سابقه  سیاست‌ورزی دارد، لیست کاندیداهای خود در سراسر کشور را برای ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری بر اساس این معیارها و ملاک‌های منتشر کرد: «خبرویت و روشن‌بینی، دلسوزی و ارادت قلبی و عملی نسبت به انقلاب اسلامی، امام راحل ـ قدس سره ـ و رهبری معظم انقلاب ـ مدظله العالی ـ برخورداری از آگاهی و صلاحیت‌های علمی و سیاسی، مخالفت عینی با دنیاپرستی و مقام‌خواهی، رعایت بی‌آلایشی و برخورداری از زیّ طلبگی و در یک کلام به فرموده امام راحل، مخالفت با اسلام آمریکایی و التزام به اسلام ناب محمدی -صلی الله علیه و آله و سلم-»

انتشار لیست‌ها و گمانه‌زنی برای سرلیست‌ها
لیست کاندیداهای جامعه مدرسین برای انتخابات خبرگان

علی مطهری سرلیست صدای ملت

دیشب – چهارشنبه شب – خبر به نتیجه رسیدن تشکل صدای ملت متشکل از نیروهای اعتدال‌گرا و برخی احزاب اصلاح‌طلب درباره لیست انتخاباتی‌شان در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هم مشخص و گفته شد که علی مطهری سرلیست این تشکل و افرادی مانند محمد بطحایی، هوشنگ بازوند، پروین داداندیش، منصور حقیقت پور، مصطفی خانزادی، رضا امیدوار تجریشی، زهرا ساعی، محسن علیجانی و ناهید تاج الدین از دیگر حاضران در لیست صدای ملت خواهند بود.

لیست صدای ملت را احزاب ندای ایرانیان، اعتماد ملی، کارگزاران سازندگی، اعتدال و توسعه و نیروهای اعتدال گرا در تهران و ۱۰۰ حوزه انتخابیه دیگر نهایی و منتشر  خواهند کرد.

انتشار لیست‌ها و گمانه‌زنی برای سرلیست‌ها
علی مطهری

حمایت «مردم سالاری» از اصلاح‌طلبان در شهرستان‌ها

مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم‌سالاری گفته است: ما در تهران برخی افراد را داریم که البته باید با ذره بین اینها را پیدا کنیم اما در شهرستان‌ها قطعا از کاندیداهای اصلاح‌طلب حمایت می‌کنیم  چون معتقدیم اگر اقلیت میانه‌رویی در مجلس وجود داشته باشد به هر حال می‌تواند مجلس را از شرایط فعلی نجات دهد.مستقیلن در سراسر کشور کاندیدایی ندارند. حدود ۱۵ نفر از اعضای حزب مردم‌سالاری رد صلاحیت شدند.

تکذیب تعیین مصادیق برای فهرست شورای ائتلاف

ابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب انتشار اخباری درباره تعیین برخی مصادیق فهرست نهایی این تشکل سیاسی اصولگرا در تهران را تکذیب و اعلام کرد: فرآیند رسیدن به لیست تهران هنوز تمام نشده و ادامه دارد.

در استان‌ها چه می‌گذرد؟

در گنبدکاووس تاکنون دو مانور بزرگ شبیه سازی انتخابات در این شهرستان با حضور اعضای هیئت نظارت و هیئت اجرایی برگزار شده است.

معاون سیاسی استانداری خراسان جنوبی گفته است: ما حضور ۶۰ درصدی مردم خراسان رضوی را پیش‌بینی می‌کنیم و با شناختی که از مردم داریم، امیدواریم به همین نتیجه برسیم.

استاندار سیستان و بلوچستان فراهم نمودن شرایط لازم برای معرفی برنامه‌های کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان توسط صدا و سیما را فرصتی برای ارائه برنامه‌های داوطلبان دانسته است.

در خراسان جنوبی قائم‌مقام جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین گفته است: با توجه به رفع ایراداتی که پیش‌تر در شورای ائتلاف وجود داشت، ما امسال با شانا لیست مشترک می‌دهیم.

رئیس ستاد انتخابات شورای وحدت استان همدان افراد منتخب در حوزه انتخابیه فامنین و همدان حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی و عباس صوفی؛ حوزه انتخابیه ملایر هادی بیگی‌نژاد و حسن ونایی، حوزه انتخابیه نهاوند علیرضا خزایی، حوزه انتخابیه تویسرکان محمدمهدی مفتح، حوزه انتخابیه اسدآباد اکبر رنجبرزاده، حوزه انتخابیه رزن ابوالحسن مصطفوی، حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ را فتح‌الله توسلی اعلام کرد و گفت: ۸۰۰ ساعت مصاحبه و ارزیابی از کاندیداها با حضور دو تیم خبره انجام شد و با در نظر گرفتن فاکتورهای مورد نظر در نهایت به لیست اعلام شده رسیدیم.

رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات استان کرمانشاه از راه اندازی پویش «برای ایران، برای کرمانشاه» به منظور دعوت از مردم استان برای مشارکت حداکثری در انتخابات خبر داد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج  با اشاره به این‌که سوم تا نهم اسفند فرصت تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آنها است، از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی خواست از تبلیغات زودهنگام پرهیز کنند.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان شمالی گفت: از همه گرایش‌ها و گروه‌های مختلف، نامزدهای تایید صلاحیت شده‌ای وجود دارند و همه گروه‌ها فرصت انتخاب دارند. : در حال حاضر ۶۹ نامزد برای حوزه انتخابیه بجنورد، ۲۲ نامزد برای حوزه انتخابیه اسفراین و ۱۸ نامزد نیز برای حوزه انتخابیه شیروان تایید صلاحیت شده‌اند تا برای رقابت بر سر کرسی‌های مجلس دوازدهم با یکدیگر رقابت کنند. 

فرماندار عنبرآباد گفت: با توجه به اهمیت برگزاری انتخاباتی سالم و به دور از تخلف، در برخی از شعب اخذ رای شهرستان دوربین نصب شده است. 

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: در این دوره از انتخابات، در راستای تسهیل روند رای گیری برای مردم، ۱۰ درصد به تعداد شعبات اخذ رأی در سطح آذربایجان غربی افزوده شده است.

دبیر ستاد انتخابات استان سمنان گفت: استفاده از امکانات دستگاه‌های دولتی برای تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس مواد ۷۴ و ۸۱ قانون انتخابات خواهد بود و شهرداری ها، دهیاری ها و دستگاه های اجرایی نیز طبق قانون در انتخابات پیش رو امکانات تبلیغاتی خود را به صورت عادلانه و بر اساس مصوبات هیات استانی بررسی تبلیغات در اختیار نامزدهای انتخاباتی قرار خواهند داد. 

اخبار انتخاباتی دیگر رسانه‌ها؛

 در واکنش به اعلام سرلیستی علی مطهری محمدصادق جوادی حصار، سخنگوی حزب اعتماد ملی از این اقدام حمایت کرده و حقیقت‌پور، از نزدیکان لاریجانی با بیان این‌که «لاریجانی نه فهرستی دارد و نه قرار است از فهرستی حمایت و نه با کسی ائتلاف کند» گفته است: از رسانه‌ها شنیدم که مطهری من را در فهرست خود قرار داده ولی مراودۀ حزبی و سیاسی با یکدیگر نداریم. اگر شورای ائتلاف هم من را در فهرست خود بگذارد استقبال می‌کنم.

پیش از ظهر امروز  – پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ –  یک پایگاه اطلاع‌رسانی از کناره‌گیری آیت‌الله امامی‌کاشانی از نامزدی مجلس خبرگان رهبری به دلیل «شرایط جسمانی» وی خبر داد.

انتشار لیست‌ها و گمانه‌زنی برای سرلیست‌ها
آیت‌الله امامی‌کاشانی

سیدحسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره به برنامه‌ریزی برای معرفی نامزد در انتخابات مجلس استان کرمان از رقابتی بودن ۹۰ درصد کرسی‌های این استان خبر داده و گفته است: اگر بزرگان همت کنند و مشارکت مردم کرمان بالای ۵۰ درصد برسد، به شما اطمینان می‌دهم بسیاری از استان‌ها در آینده به کرمان اقتدا خواهند کرد.

ایرج عبدی از نمایندگان ادوار مجلس اعلام کرده است: تعداد ۱۲ نفر از اعضای لیست انتخاباتی اعتدالی‌ها در تهران مشخص شده است. «سید محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش در دولت دوازدهم، «اسماعیل دوستی» نماینده پیشین شورای شهر تهران، «منصور حقیقت پور»، «حلیمه عالی» نماینده مجلس نهم، «هوشنگ بازوند» استاندار پیشین استان کرمانشاه و تعدادی از اساتید دانشگاه، از جمله اعضای لیست انتخاباتی اعتدالی‌ها در تهران هستند. اولویت ما برای سرلیستی تهران «علی مطهری» است.

در روزنامه‌ها چه خبر بود؟

«هم‌ میهن» تیتر انتخاباتی خود را به نقل از غلامحسین کرباسچی با این عنوان منتشر کرد : «بیانیه ۱۱۰ امضایی در تقابل خاتمی نیست» .

«کیهان» در محتوای تیتر «تازه‌ترین خبرها از فعالیت انتخاباتی احزاب» برای مخاطبان خود یادآوری کرده است: ۱۱ اسفند موعد برگزاری انتخابات دوره ششم مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است و دستگاه‌های مسئول این روزها در حال تدارک امور برای برگزاری پرشور انتخابات و احزاب سیاسی مشغول بستن فهرست‌های انتخاباتی هستند.

هم چنین در خط ویژه کیهان «خط تحریم و تحریف و تخریف چرا انتخابات را هدف گرفته» تیتر شده و یادداشت مهمان این روزنامه هم به تیتر «ملت شتاب دهنده، مجلس شتاب دهنده می‌خواهد!» اختصاص یافته است.

«۱۹دی» با اشاره به دومین نامه حسن روحانی به شورای نگهبان برای اعلام دلایل رد صلاحیتش که صبح چهارشنبه منتشر شده بود، یادآوری کرده است که او سه دوره نمایندگی مردم سمنان و تهران را در این مجلس داشته است. این روزنام همچنین «ثبت نام هزار و ۷۰۰ زن برای انتخابات مجلس» را به نقل از معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده تیتر کرده است. « رقابت فهرست‌های اصولگریان جدی نخواهد بود» از دیگر تیترهای این روزنامه بود.

«جوان» در ستون یادداشت سیاسی دو یادداشت با تیترهای «تاثیر مشارکت بر ثبات سیاسی » و «انتخابات برای دشمن معلوم شد که چقدر اهمیت دارد» را منتشر کرد و هم‌چنین ستون دیگه چه خبر این روزنامه این تیترها را در خود داشت:  آغاز فرآیند مصاحبه شورای ائتلاف با نامزدهای انتخابات در تهران/صف‌آرایی تحریم‌طلبان و مشارکت‌جویان در اردوگاه اصلاحات/باهنر حوزه انتخابیه خود را به کرمان تغییر داد/خلجی: ماحزب دولت ساخته نداریم/لیست اعتدال و توسعه به زودی منتشر می‌شود.

«اعتماد» هم تیتر یک خود را به «اصرار روحانی بر اعلام دلایل رد صلاحیت» اختصاص داد. در ستون یادداشت این روزنامه هم تیتری با عنوان «دست شورای نگهبان از استدلال خالی است» به نقل از یک حقوقدان منتشر شده است.

«جام جم» هم با تیتر یک «مشارکت مردم، کلید واقعی» منتشر شده و در گزارشی آماری با تیتر « مردم از نمایندگان چه انتظاری دارند؟» به موضوعات اقتصادی از جمله درآمد ماهانه خانواده‌ای تهرانی، شغل ساکنان تهران  و اولویت سبد غذایی تهرانی‌ها پرداخته است.

«جهان صنعت» در ستون نقدر روز این روزنامه یاداشتی با عنوان «معیشت شهروندان و انتخابات ۱۱ اسفند» منتشر کرد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *