اخبار سیاسی

امنا پیگیر ایده دلارزدایی برای رفع مشکلات اقتصادی بود/ طرح موضوع سکه‌ها بداخلاقی انتخاباتی است

به گزارش راه پایدار :

سیدنظام الدین موسوی دبیر ائتلاف امنا در نشست خبری در ایسنا گفت: کشور نیازمند تحول جدی در عرصه تصمیم گیری و اجراست.

به گزارش ایسنا، سید نظام الدین موسوی در نشست خبری خود در خبرگزاری دانشجویان ایران بیان کرد: ۲۱ اردیبهشت ماه روز جمعه انتخابات دور دوم دوازدهمین دوره مجلس برگزار می شود. در دوره اول در حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات و پردیس ۱۴ نفر از کاندیداها به مجلس راه یافتند و در انتخابات روز جمعه مردم عزیز برای ۱۶ نفر منتخب جدید تصمیم گیری می کنند. در این دوره مانند مرحله اول ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب امنا حضور فعالی دارد. در مرحله اول ۷ نفر از ائتلاف امنا راه یافتند در این مرحله هم ۱۵ نفر از نامزدهای امنا در انتخابات حضور دارند. ائتلاف امنا برنامه ریزی‌های مختلفی داشته و نامزدهای این ائتلاف نشست های کارشناسی و گروهی داشتند. 

وی در ادامه اظهار کرد: به نوبه خود یک تجربه جدید سیاسی است. معمولا در آستانه انتخابات رقابت‌ها بالا می رود. لیست ها و جریان‌های فعال نگاه ها و دیدگاه های خود را مطرح می کنند تا مردم بتوانند انتخاب دقیق و درستی داشته باشند. ما در ائتلاف امنا هم در دوره قبل و هم دوره فعلی تاکید بر چند نکته اساسی داشتیم. ائتلاف امنا بر اساس چارچوب و اصول وارد انتخابات شد. ما معتقد بودیم در عرصه سیاست دوره پدرخواندگی و شخص محوری گدشته و باید به سمت شاخص ها حرکت کنیم. برای انتخاب نامزدها باید شاخص ها را رعایت کنیم. شخص نمی تواند شاخص انتخاب درست نامزدها باشد. از ابتدا بر تحول تاکید داشتیم. کشور نیازمند تحول جدی در عرصه تصمیم گیری و اجراست. نامزدها را هم بر همین اساس انتخاب کردیم. حدود هزار کاندیدها را بررسی کردیم و بر اساس شاخص ها به این ۳۰ نفر رسیده بودیم.

فضا شکست و ائتلاف امنا و برخی از گروه های جدید معادله انتخابات را برهم زدند و ترکیب منتخبین دوره اول در تهران نشان داد که مردم مثل گذشته به یک لیست و یک جریان رای ندادند 

دبیر ائتلاف امنا در ادامه تصریح کرد: امنا یک ائتلاف جدید در عرصه سیاسی بود شاید موقعی که امنا اعلام تاسیس کرد خیلی‌ها باور نمی‌کردند به عنوان قطب جدی وارد عرصه سیاسی شود. خیلی ها حتی از دوستان و همفکرهای ما حتی تحلیل‌گرها سیاسی مساله را جدی نمی گرفتند و فکر نمی کردند این جریان بتواند در انتخابات تاثیرگذار باشد. بخشی از دلایل تاسیس امنا برهم زدن همین جریان بود. اینکه فقط یک گروه باید برای مردم تصمیم بگیرد. این فضا شکست و ائتلاف امنا و برخی از گروه‌های جدید معادله انتخابات را برهم زدند و ترکیب منتخبین دوره اول در تهران نشان داد که مردم مثل گذشته به یک لیست و یک جریان رای ندادند بلکه دست به انتخاب زدند و ائتلاف امنا اثرگذاری زیادی داشت. بعد از پایان مرحله اول تصور ما این بود فضای انتخابات به سمتی می رود که از دور اول عبرت گرفته می شود. در دور اول مدل انتخاب مردم پیام هایی داشت. طبیعتا جریان های سیاسی پویا تلاش می کنند آسیب های وارد بر خود را ترمیم کنند و از مدل رفتار مردم برای خود مدل رفتاری جدیدی طراحی کنند. فکر کردیم در دور دوم شاهد یک رقابت مبتنی بر برنامه باشیم. در این مدت که از زمان برگزاری مرحله اول گذشت متمرکز بر طراحی برنامه برای مجلس آینده بودیم. جلسات متعددی با اقشار مختلف داشتیم تا بتوانیم یک نظام مسایلی را از زبان مردم دریافت کنیم و در دور دوم مطرح کنیم و فضای انتخابات به گونه ای باشد که بلافاصله در صورت اخذ رای مردم وارد طراحی اقداماتی برای عمل فعال در مجلس شویم. واقعیت این است که در حوزه اقتصادی در ائتلاف امنا برای رفع مشکلات اقتصادی مردم که حول ایده هایی نظیر دلارزدایی مطرح می شود ما پیگیری می کردیم.

وی در ادامه تاکید کرد: اما متاسفانه آنچه شاهدیم در آستانه انتخابات به واسطه تاثیری که گفتمان امنا داشته شاهد تخریب‌های متعددی هستیم. عملیات تخریبی سنگینی علیه امنا به صورت کلی و جزیی صورت گرفته است. پول پاشی‌های سنگینی در فضای مجازی صورت می گیرد. اختلاف افکنی ها درون امنا که گاهی ما به آن می‌خندیم که اصلا وجهی از واقعیت ندارد. بیان می‌کنند فلان گروه از امنا جدا شد. چه چیزی را می خواهند بیان کنند؟ گفتمان امنا در بدنه ملت طرفدارانی دارد؛ حتی اگر این اشخاص حاضر در امنا نباشند این نوع نگاه و این تفکر برای خود نهادسازی و ساختارسازی سیاسی خواهد کرد. این تخریب ها و هتاکی ها بیش از اینکه نشانی از واقعیت داشته باشد ناشی از ترس است. در آستانه انتخابات برخی جریان ها سیاسی بداخلاقی می کنند.

امنا پیگیر ایده دلارزدایی برای رفع مشکلات اقتصادی بود/ طرح موضوع سکه‌ها بداخلاقی انتخاباتی است

دبیر ائتلاف امنا گفت: کاندیداها باید در آستانه انتخابات دنبال ارائه دیدگاه‌هایشان باشند اما برخی جریان های سیاسی بداخلاقی کرده و در رسانه‌های رسمی و غیررسمی حرف‌هایی زده که نشان دهنده چیزی جز ترسی از شکل گیری جریان انقلابی و پویا و توانمند نیست. 

موسوی ادامه داد: این تخریب ها تغییری در نوع نگاه مردم ندارد چون آنها توجهی به تخریب‌ها نداشته و می دانند مسائلی که با پول پاشی در برخی رسانه‌های زرد و بی هویت صورت می گیرد بیشتر به خاطر ناراحتی و عصبانیت از انتخابات اسفند پارسال است که در انتخابات اردیبهشت تکمیل می‌شود.

وی افزود: ما از این بداخلاقی‌ها نمی‌ترسیم و می‌دانیم راهمان درست است. تصمیمی که اتخاذ می شود در نهایت همان تصمیم مردم است که براساس بصیرت و بلوغ سیاسی سره را از ناسره تشخیص داده و انتخاب درستی خواهند داشت.

موسوی در ادامه در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره اتهاماتی که در خصوص دریافت خودرو و سکه به نمایندگان مجلس یازدهم زده می شود چیست، بیان کرد: راجب خودروها گزارش مفصل کمیسیون اصل نود و هیات نظارت هست. رییس مجلس دستور بررسی داده و آن چند کمیته گزارش های خود را لابد داده‌اند. هم کمیسیون اصل نود هم حراست و هم هیات نظارت موظف شدند گزارشی تهیه و ارایه کنند. از محتوای این گزارش ها آگاهی ندارم اما در این باره حرف ها و حدیث ها و اتهامات مختلفی زده می شود که بی مبنا است. باید منتظر گزارش بود. راجب اینکه چه کسی و چه فردی بوده گمانه زنی است. هیچ گزارش رسمی ارائه نشده است. 

ارتباطی بین آمدن ماشین‌های شاسی بلند و استیضاح وجود ندارد. اینکه این ماشین ها از کجا آمده و به کجا داده شده در گزارش است. خیلی از دستگاه های دیگر نیز این ماشین‌ها را دریافت کرده بودندوی افزود: کی از نمایندگان مجلس در دوره قبل یک اتهامی را مطرح کرد و گفتند که نمایندگان مجلس ماشین‌های شاسی بلند گرفتند و به نوعی می‌خواست ارتباط دهد با مسئله استیضاح وزیر صمت. این را حراست مجلس تکدیب کرد. بنده هم در آن مقطع به عنوان سخنگو اعلام کردم. حراست مجلس این مسئله را که ماشین شاسی بلندی به نماینده ها داده شده باشد که استیضاح را پس بگیرند تکذیب کرد. وزیر وقت صمت هم یک طرف قضییه بود که نامه زد و درخواست پیگیری کرد. قوه قضاییه در بررسی این اتهام ورود کرد تا جایی که اطلاع دارم فرد اتهام زننده محکوم شد.  من به صراحت اعلام کردم حراست مجلس به عنوان دستگاه رسمی مجلس این ماجرا را رد کرده یعنی ارتباطی بین آمدن ماشین‌ها و استیضاح وجود ندارد. اینکه این ماشین ها از کجا آمده و به کجا داده شده در گزارش است. خیلی از دستگاه های دیگر نیز این ماشین‌ها را دریافت کرده بودند. این گزارش در اختیار رییس مجلس است و هرگاه بخواهند اعلام می کنند.  من یکبار مصاحبه کردم و گفتم حراست مجلس ارتباط بین خودروها و استیضاح را رد کرده است‌.

دبیر ائتلاف امنا در ادامه درباره طرح مواردی پیرامون گرفتن سکه از سوی برخی نمایندگان گفت: این موضوع از مواردی است که در آستانه انتخابات مطرح شده و بداخلاقی‌ است.

موسوی ادامه داد: ما دستگاه‌های رسمی در کشور داریم که نظارت‌هایشان به خصوص درباره نمایندگان مجلس دقیق است. مگر می شود دستگاه‌های نظارتی و قضایی و امنیتی کشور موضوع را درباره نماینده‌ای بداند و بگذرند؟

وی گفت: طبق قانون انتخابات اگر فردی رای بیاورد اما سند جدیدی علیه او مطرح شود، او رد صلاحیت می‌شود که این اتفاق در همین دوره از انتخابات افتاد؛ شورای نگهبان از کسی نمی‌ترسد و رودربایستی ندارد. شورای نگهبان به افرادی که روزگاری رییس جمهور بود اجازه حضور برای رقابت انتخاباتی نداد، اگر اثبات شود نماینده‌ای مشکلی دارد و سندی باشد، شورای نگهبان باید با دقت بررسی کرده و صلاحیت او را تایید نمی کند.

موسوی ادامه داد: در این دوره از انتخابات با قانون جدید، شورای نگهبان پروتکل خاصی داشت و افرادی که نکات و مسائلی حتی در حد شبهه مطرح بود را بررسی کرد و در صورت قطعیت اجازه ورود به رقابت‌ها را نمی‌داد.

وی بیان کرد: این مسائل مطرح شده ناشی از ترس و بی اخلاقی و برخی پروژهای سیاسی است. مگر می‌شود این مسائل را طرح ادعا و در رسانه مطرح کرد؟ شورای نگهبان همه چیز را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که فردی می تواند وارد رقابت ها شود یا خیر؟ این که رقبای سیاسی با بداخلاقی و دروغ ها مطلبی را مطرح کنند، مستند نیست وگرنه روزانه می شود راجع به افراد مختلف حرف زد. من هم می توانم اینجوری صحبت کنم اما مملکت قانون و دستگاه‌های نظارتی قوی و بدون تعارف دارد.

موسوی اظهار کرد: اگر کسی مستندی دارند و به شورای نگهبان و دستگاه های مسئول نداده که خودشان محکوم هستند چون علی رغم داشتن سندی به دستگاه مسئول نداده و آن سند را برای سوء استفاده و بداخلاقی سیاسی گرفته است. نمی شود به استناد سندی که بررسی شده و ادعا نقض شده، حرفی را تکرار کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی سعی کردند فقط از طریق رسانه های زرد هتاکی و توهین و تخریب کنند؛ اگر اینها جسارت و جرات و اسناد متقن دارند که بررسی نشده به شورای نگهبان ارائه کنند تا بررسی شود؛ پس چرا اینکار را انجام نمی دهند؟ معلوم است که این ها فقط ابزار تخریب سیاسی و ناشی از ترس و هراس از گفتمان جدید جریان انقلابی است که معتقد به تحول و تغییر و مبانی انقلاب است که با رفتار معقول دنبال هیجانات مقطعی نیست و به دنبال حل مشکلات کشور است.

سخنگوی هیات رییسه مجلس تاکید کرد: این بداخلاقی ها در آستانه انتخابات صورت می گیرد وگرنه موضوع سکه ها را سخنگوی شورای نگهبان به صراحت در تلویزیون رد کرد. 

موضوع گرفتن سکه از سوی برخی نمایندگان از مواردی است که در آستانه انتخابات مطرح شده و بداخلاقی‌ است. موضوع سکه‌ها را سخنگوی شورای نگهبان به صراحت در تلویزیون رد کردموسوی افزود: این موضوع در کدام دادگاه بررسی شده؟ آقایان این موارد را بگویند نه اینکه مساله ای با این شدت باشد و شورای نگهبان و قوه قضاییه بررسی نکند، مگر می شود؟ این حرف ها برای وادار کردن ما به عقب نشینی است.

وی گفت: البته از وقتی وارد ماجرای هفت تپه شدم، خیلی ها ما را تهدید و تطمیع کردند که با آن عنصر فاسد درافتادیم که بزرگ‌ترین حجم ارز ترجیحی گرفته و در جای خود هزینه نکرده بود؛ ما آنجا تا آخر پای کارگران ایستادیم. در این ماجرا برخی افراد با آن عنصر مفسد زدوبند داشتند. بنده خواهم گفت چه کسانی با این فرد ارتباط داشتند و چه کسانی در آن نهادها با مالک فاسد هفت تپه همکاری می کردند و ما را تهدید به پرونده سازی کردند؛ معلوم است آن مافیا که مجبور به برگرداندن مبالغ سنگین به بیت المال شد، الان ناراحت است. آنها تهدید و تطمیع و پرونده سازی و تخریب می کنند و به رسانه ها پول می دهند اما ما از این مسائل نمی ترسیم و عقب نشینی نمی کنیم.

موسوی گفت: ما می دانیم عقبه این افراد کجاست. جالب است گروه های ظاهرا متضاد با هم به نقطه ای رسیدند که ائتلاف امنا را بزنند چون ائتلاف امنا مستقل است. گروه های به ظاهر متضاد را هم پاسکاری می‌کنند. یکی تولید محتوا می کند و یکی توزیع می‌کند در رسانه‌ها. یکسری مطالب کذب و تخریب گرایانه را پخش می کنند. اگر مساله‌ای بوده که شورای نگهبان بررسی کرده است. اگر واقعیت داشت دستگاه قضایی، ما را می‌خواست که گزارش دهیم. این دروغ‌ها و اتهامات مسائل سخیفی است که در آستانه انتخابات مطرح می شود و از رسانه‌های رسمی درخواست می کنیم درگیر این مطالب نشوند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که شباهت ها و تفاوت های فهرست امنا با شانا چیست، بیان کرد: با شانا به دلیل اینکه از ابتدا شورای ائتلاف نیروهای انقلاب مصوبه ای داشت مبنی بر اشتراک صفر یعنی کسانی که در لیست شانا می‌روند حق ندارند در لیست‌های دیگری باشند؛ به همین دلیل ما از برخی از کاندیداها نتوانستیم استفاده کنیم. مثلا آقای نبویان در لیست اولیه نبود ما گذاشتیم در لیست. به دلیل همین اشتراک صفر که آن دوستان گفتند ما از برخی چهره‌ها که می توانستند مقبول امنا باشند نتوانستیم استفاده کنیم. لیست ما با شانا هیچ نقطه مشترکی جز آقای نبویان نداشت. الان هم تغییری در ترکیب لیست خود ندادیم. در این مدت نیز دلیل موجهی پیدا نکردیم که این عزیزان را حذف کنیم. آقای شریفیان که عضو ائتلاف شانا بودند خودشان پیشنهاد دادند و گفتند دیدگاه هایم به امنا نزدیک است به عنوان نفر ۱۶ به لیست ائتلاف امنا اضافه شد. راجب اینکه حتما فراکسیون امنا تشکیل شود تصمیمی نگرفتیم اما حتما جریان امنا در صورت کسب آرای مردم تاثیر خوبی را در مجلس برجای خواهد گذاشت.

دبیر ائتلاف امنا درباره بیانیه برخی اعضای رزما گفت: این هم از بداخلاقی‌های عجیب است. ائتلاف امنا چند ضلع دارد که برادران رزما یکی از اضلاع هستند، نمایندگان این جمعیت در امنا شناخته شده هستند. اینکه در هر ضلع چه مسائلی می گذرد را من اطلاع ندارم.

وی ادامه داد: مگر کاندیدهای امنا عوض شدند؟ همین نکات و مسایل و تخریب‌ها درباره برخی از اعضای امنا می شود در دور اول هم بوده و کشف جدیدی نشده و آدم جدیدی به ائتلاف اضافه نکردیم.

نماینده تهران در مجلس گفت: روز گذشته خبری در سطح بسیار وسیع آن هم توسط رسانه‌های رقیب امنا منتشر شد که رزما از امنا جدا شده است و ما شاهد پول پاشی وسیع  بودیم. برخی رسانه‌ها را بسیج کردند و پیامک در حد وسیع دادند به طوری که افراد مختلفی زنگ می زنند که چه اتفاقی افتاده است. 

وی افزود: این در حالی بود که دروغ هم گفتند؛ نماینده رزما در امنا آقای الله کرم هستند که ایشان و سایر برادران  صراحتا و با سربرگ اعلام کردند این اتفاق نیفتاده که بخواهند جدا شوند و لیست جدا بدهند. بخشی از تحریک‌ها ساخته و پرداخته کسانی است که می‌خواهند رقیب سیاسی خود را دچار انقعال کنند.

موسوی اظهار کرد: آقای الله کرم به صراحت تکذیب کردند. در امنا مساله جدیدی رخ نداده است. ما از کسانی بودیم که اعضای لیست خود را عوض نکردیم چون امنا براساس نگاه فکری منسجم کاندیدای خود را اعلام کرد و به لحاظ گفتمانی منسجم ترین لیست را داشت.

وی ادامه داد: در برخی ائتلاف ها افرادی با گفتمان های مختلفی حضور داشتند به طوری که در لیستی فردی با دیدگاه مخالفت با برجام حضور داشت و علیه برجام کتاب نوشته بود و فردی دیگری بود که کتاب در دفاع از برجام نوشت و حتی بزرگداشتی برای آقای ظریف برگزار کرده بود؛ این یعنی در آن لیست شناختی نبود.

موسوی تاکید کرد که اعضای لیست امنا چارچوب های فکری نزدیک به هم دارند و نظرات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی این لیست دارای انسجام است.

ادامه دارد …

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *