اخبار سیاسی

امام خمینی(ره)؛ رهبری که راهش را در تاریخ ماندگار کرد

به گزارش راه پایدار :

یک چهره‌ باسابقه در انقلاب اسلامی گفت که نفوذ کلام امام و منش رفتاری ایشان موجب کاشتن بذر امید در دل مردم و همین امید موجب اقبال عمومی مردم و رای ۹۸،۲ درصدی مشارکت کنندگان به جمهوری اسلامی شد.

نجفقلی حبیبی که در دوران انقلاب اسلامی مسوولیت‌های مختلفی را بر عهده داشته؛ نماینده مردم تهران در سومین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو شورای بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ بود در گفت‌وگو با ایسنا به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران یادآور شد: یکی از جلوه‌های حرکت انقلابی حضرت امام این بود که ایشان قلبا به ملت ایمان  داشتند، همچنان که مردم هم عمیقا به امام(ره) ایمان داشتند و این ایمان در تمام لحظات زندگی امام و جنگ تحمیلی با همه سختی‌ها که پیش آمد همچنان پا بر جا بود و تشییع  بی‌نظیر مردم ایران از پیکر امام همراه با اندوه غیرقابل وصف و بی‌نظیر در تاریخ جهان نشانه روشن این عشق و علاقه است.

امام خمینی مبارزات سیاسی و اجتماعی خود را با خیرخواهی و نصیحت آغاز کردند

امام خمینی(ره)؛ رهبری که راهش را در تاریخ ماندگار کرد

وی درباره ویژگی‌های فکر و راه امام خمینی(ره) که در عصر ستمشاهی قاطبه مردم و جریان‌های سیاسی و روشنفکری را با خود همراه کرد گفت: مهمترین خصیصه‌های راه امام چند چیز بود؛ زندگی بر پایه ایمان به خدا و تسلیم فرمان او بودن برای رستگاری در دنیا و آخرت. رعایت موازین الهی، مردم مالک سرمایه های مادی و معنوی خودشان هستند و نباید قدرت‌های جهانی آنان را استثمار کنند به عبارتی با سلطه بر منابع اقتصادی کشور، خودشان آقای خودشان باشند  نه مزدور و جیره خور بیگانه. مردم به لحاظ علمی چنان پیش روند که پرچمدار علم جهان شوند. به نظر امام ملت ایران با سوابق تاریخی کاملا می‌تواند چنین جایگاهی را در جهان بدست بیاورد. این موضوعات بیش از این در شعارهای اول انقلاب از جمله «نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی» کاملاً منعکس بود.  

وی یادآور شد: امام خمینی از حدود ۳۰ سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، به صورت مستمر در جریان مسایل کلان سیاسی و اجتماعی کشور قرار داشتند. ایشان از اواخر دهه ۱۳۲۰ به صورت مرتب خودشان را در جریان حرکات شاه و دولت و مجلس قرار می دادند.  هوشیاری و عکس‌العمل امام در امور سیاسی و اجتماعی همه را به تعجب می‌انداخت. وقتی امام به تصمیمات دولت و مجلس در دوران پهلوی واکنش نشان می‌دادند تازه خیلی ها متوجه می شدند که چه اتفاقاتی مثلا در سلطه خارجی علیه اسلام و ایران در حال وقوع است.  

این پیشکسوت انقلاب اسلامی گفت: امام خمینی مبارزات سیاسی و اجتماعی خود را با خیرخواهی و نصیحت آغاز کردند اما وقتی با شدت عمل رژیم پهلوی روبرو شدند مبارزاتشان را جدی‌تر کردند. شاه و حامیان او طبق برنامه‌هایی که برای خود چیده بودند عمل می‌کردند و اهمیتی به هشدارها و توصیه‌های خیرخواهانه امام نمی‌دادند. ظاهر و صورت برخی تصمیمات رژیم مثل اصلاحات ارضی یا آزادی زن‌ها برای شرکت در انتخابات در ظاهر بد نبود وخیلی‌ها آن‌ها را می پسندیدند اما امام روح حاکم بر این تصمیمات و قصد و نیت رژیم از به اجرا گذاشتن این سیاست‌ها را متوجه می‌شدند و نسبت به آن هشدار و تذکر می‌دادند. سیاست‌های شاه را موجب بدتر شدن اوضاع کشور و وابسته‌تر شدن ایران می دانستند. امام در جای جای سخنانشان بر استقلال شاه و کشور از کشورهای استکباری تاکید داشتند. امام به شاه متذکر می شدند که اقداماتش به خودش نیز آسیب میزند.

حضرت امام پله پله نصیحت، موعظه، خیرخواهی و همه راه‌های تذکر و هشدار را نسبت به رژیم پهلوی طی کردند اما وقتی اهمیتی به خیرخواهی‌های ایشان داده نشد و حتی بر شدت اقدامات و جنایاتهای شان مثل جنایت قم و ورامین افزودند، امام به راه درستی که در مبارزه با طاغوت در پیش گرفته بودند، ادامه دادند.

مصلحان اجتماعی بدانند؛ با یک بار یا دو بار تذکر و هشدار، کار درست نمی‌شود

امام خمینی(ره)؛ رهبری که راهش را در تاریخ ماندگار کرد

وی درباره این که استقامت امام بر راهی که انتخاب کرده بودند، چه پیامی به مصلحان و مبارزان داشت؟ هم گفت:  استقامت و پایداری امام در مسیری که انتخاب کرده بودند نشان داد که مصلحان اجتماعی نباید فکر کنند که با یک بار یا دو بار تذکر و هشدار، کار درست می شود. پایداری امام انصافا تحسین برانگیز بود. ایشان در طول ۳۰ سال مبارزه هیچگاه سکوت نکرد و به تناسب حوادث و اتفاقات کشور هشدارها و تذکرات لازم را دادند ولو ای‌نکه خودشان بسیار به زحمت افتادند، سال‌ها تبعید شدند و در دوران تبعید مرارت‌ها و سختی‌های بسیاری متحمل شدند. هدف امام به قدری برای‌شان بزرگ و با اهمیت بود که به هیچ یک از محدودیت‌ها و مرارت‌ها اهمیت ندادند.

حبیبی تاکید کرد: مهمترین هدف امام در مبارزه به عقیده بنده حفظ حریم اسلام، حفظ استقلال و هویت مردم ایران و جلوگیری از غارت ثروت ملی بود. با اوج گرفتن مخالفت‌های مردمی با نظام شاه، سران قدرت‌های جهانی یعنی امریکا و چین و شوری آن روز، برای حمایت از شاه به تهران آمدند. اما حضور آن‌ها بیشتر دیدگاه حضرت امام را که نظام سلطنتی شاه را وابسته به قدرت‌های جهانی اعلام می‌کرد برای مردم آشکار ساخت.

حضرت امام(ره) یکپارچی سیاسی ایجاد کردند

 وی هم‌چنین درباره ویگی کلام و پیام امام خمینی(ره) که توانست حتی لیدرهای حزب توده و مجاهدین خلق که خود را در مبارزه جلوتر و پیشرو می دانستند با خود همراه کند اظهار کرد: پافشاری امام بر مصالح ملی و دینی مردم مسلمان ایران و افشا و تبیین چگونگی پایمال شدن  عزت و غرور ملی مردم مسلمان ایران زیر پای سلطه جهانی که با نوکری شاه در مقابل قدرتهای جهانی شرق و غرب، در حال انجام بود، خیرخواهی صادقانه و بیان ساده و همه فهم که عامه مردم درک می کردند از جمله ویژگی‌های شخصیتی امام بود که در نهایت موجب همراه شدن آحاد مختلف جامعه وحتی روشفکران سیاسی شد.  

وی افزود: یکپارچگی سیاسی که امام در آن ظرف زمانی به وجود آوردند از این جهت اهمیت بسیار داشت که در آن مقطع زمانی جریان‌های سیاسی و احزاب رژیم پهلوی و جبهه ملی که در اوج قدرت سیاسی و اجرایی بودند و مورد حمایت قدرت‌های بین‌المللی قرار داشتند، نتوانستند در برابر موج فکری – تحولی امام مقاومت کنند عدالت اجتماعی در کنار جاذبه‌های حقانیتی که امام مدعی آن بود به تدریج برای آحاد جامعه روشن شد به نحوی که جریان‌های فکری و سیاسی در آخرین روزهای پیروزی انقلاب یا سکوت کردند یا ولو بظاهر با جریان انقلاب همراهی کردند. موجی که امام به پا کرد به حدی قدرتمند بود که حتی جریان چپ مارکسیستی هم که برای خودش ادعاهای بزرگی در حوزه عدالت اجتماعی داشت نتوانست در برابر این موج سهمگین ملی مقاومت  کندو سخن تازه بگوید.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از دیگر ویژگی‌های امام صداقت او بود. صحبت کردن امام با مردم ساده و همه فهم بود. ایشان به نحوی صحبت می‌کردند که همه مردم از شهروندان بی‌سواد در دور افتاده ترین نقاط کشور هم بفهمند چه می‌گویند.  یکی از جلوه‌های حرکت انقلابی حضرت امام این بود که امام قلبا به ملت ایمان  داشت همچنان که مردم هم عمیقا به امام ایمان داشتند و این ایمان در تمام لحظات زندگی امام و جنگ تحمیلی با همه سختی‌ها که پیش آمد همچنان پا بر جا بود و تشییع  بی‌نظیر مردم ایران از پیکر امام همراه با اندوه غیر قابل وصف و بی نظیر در تاریخ جهان نشانه روشن این عشق و علاقه است.

نفوذ کلام امام و منش رفتاری ایشان موجب کاشتن بذر امید در دل مردم شد

امام خمینی(ره)؛ رهبری که راهش را در تاریخ ماندگار کرد

حبیبی با بیان این‌که «امام خمینی در اوج سادگی و صداقت با مردم صحبت می‌کردند و مردم هیچ تعارض و تناقضی در سخنان ایشان حس نمی‌کردند.» ادامه داد: دفاع از اسلام و مردم، عدالت و قانون گرایی همواره در کلمات امام تکرار شد؛ بنابراین به طور قطع می‌توان گفت رمز پیروزی امام همین مسائل بود. هر قدر نهضت امام به روزهای پایانی منجر به پیروزی انقلاب نزدیک‌تر شد مردم و روشنفکران دانشگاهی و سیاسی بیش از پیش سنت و روش ایشان را درک کردند.

وی با بیان این‌که «نفوذ کلام امام و منش رفتاری ایشان موجب کاشتن بذر امید در دل مردم شد و همین امید موجب اقبال عمومی مردم و رای ۹۸.۲ درصدی مشارکت کنندگان به جمهوری اسلامی شد.»ادامه داد: اصالت و درستی این انتخابات در حدی بود که هیچ گروه، حزب و جریانی نتوانست آن را زیر سوال ببرد. صداقت و سادگی سخنان امام خمینی و یکپارچگی حضور جریانهای مختلف فکری و سیاسی و مردم در این انتخابات به حدی قابل توجه و همه فهم بود که جهانیان را شگفت زده کرد. سبک زندگی و نوع عملکرد ایشان نیز به خوبی گواه آن است که ایشان هیچ بهره‌ای از جمهوری اسلامی برای خود و خانواده‌اش در نظر نگرفت. رهبری با چنین مختصاتی حرکت و راهش را در تاریخ ماندگار کرد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *