اخبار اقتصادی

افزایش تعرفه ارتباطی منوط به افزایش کیفیت شد/توافق شد بسته‌های فعلی اینترنت حذف نشوند

به گزارش راه پایدار :

وزارت ارتباطات معتقد است که افزایش توسعه بدون سرمایه گذاری ممکن نیست و برنامه‌ریزی شده تا با تغییر تعرفه‌های ارتباطی تا سقف ۳۴ درصد بتوانیم شرایط توسعه را برای اپراتورها فراهم کنیم.

به گزارش ایسنا، امیر محمدزاده لاجوردی – رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نشست بررسی و تبادل نظر پیرامون انجام تعهدات اپراتورها برای بهبود کیفیت اینترنت با توجه به تغییرات تعرفه‌ای اظهار کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و رگولاتوری جزو وظایف خود می‌داند که توسعه ارتباطات با کیفیت را در کار خود قرار دهد.

وی افزود: وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم دو موضوع مهم را در دستور کار خود داد؛ موضوع اول توسعه اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری است که تعریف شده تا پایان دولت ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری فراهم شود. این پروژه از نظر مقیاس در مقایسه با سایر کشورها در زمان کمی انجام شده و اتحادیه اروپا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۳۰ بحث فیبر نوری انجام شود.

لاجوردی گفت: ما این موضوع را انجام داده و قول دادیم تا پایان سال به هشت میلیون دست یابیم و در حال حاضر پنج میلیون و ۲۰۰ هزار پوشش ایجاد شده است. اما در راستای توسعه شبکه ثابت، شبکه سیار را هم در دستور خود داریم. یکی از بلوک‌های فرکانسی که در نسل پنجم اینترنت پر طرفدار است، فرکانس ۳۶۰۰_۳۸۰۰ است که مزایده آن به زودی برگزار می‌شود و در اختیار اپراتورها قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: وزارت ارتباطات معتقد است که افزایش توسعه بدون سرمایه‌گذاری ممکن نیست و برنامه‌ریزی کردیم تا با تغییر تعرفه تا سقف ۳۴ درصد بتوانیم شرایط توسعه را برای اپراتورها فراهم کنیم.

رئیس رگولاتوری در ادامه با بیان اینکه افزایش تعرفه موضوع امروز و دیروز نیست تصریح کرد: جلسات متعددی را برگزار و درنهایت به این جمع بندی رسیدیم که افزایش تعرفه ارتباطی منوط به افزایش کیفیت شود و اپراتورها در این زمینه الحاقیه‌ای را امضا کردند و قرار گذاشتیم تا پایان سال ۱۴۰۳، تعداد سایت‌های نسل پنجم به ۱۰ درصد افزایش یابد، همچنین پوشش نسل چهارم تا پایان ۱۴۰۳ به ۹۶ درصد برسد.

لاجوردی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر موارد گفته شده موضوع توزیع ترافیک هم برای اپراتورهای ثابت و سیار در نظر داریم. همچنین با اپراتورهای ارتباطی توافق کردیم هیچ بسته اینترنتی حذف نشود و قیمت ترافیک داخلی تغییر نکند و ترافیک بین المللی حداکثر ۳۴ درصد افزایش یابد که در این زمینه از دوازدهم دی‌ماه، حدود ۱۲ گیگ ترافیک به همه شهروندان هدیه داده شد که به مرور هم اپراتورهای ارتباطی، ترافیک و بسته‌های خود را اعلام کردند.

وی در ادامه صحبت هایش تاکید کرد: ما در وزارت ارتباطات به صورت لحظه‌ای میزان توسعه اپراتورها را رصد می‌کنیم. همچنین بخش بزرگی از شبکه ارتباطی و هسته بسیاری از اپراتورها در تهران متمرکز بوده و نیاز است که هسته‌های جدیدی را ایجاد کنند تا این تمرکز از تهران برداشته شود.

جزئیاتی جدید از نحوه واگذاری فرکانس‌های ۵G

لاجوردی در ادامه نشست بررسی و تبادل نظر پیرامون انجام تعهدات اپراتورها برای بهبود کیفیت اینترنت با توجه به تغییرات تعرفه ای، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره چرایی عدم واگذاری فرکانس ۳۶۰۰-۳۸۰۰ به اپراتورهای ارتباطی برای توسعه نسل پنجم اینترنت اظهار کرد: فرکانس نسل پنجم فقط فرکانس ۳۶۰۰ و ۳۸۰۰ نیست و طبیعتا از زیر ۱۰۰۰ تا ۲۴ هزار می‌توان برای ۵G استفاده کرد؛ اما طبیعتا کیفیت سرویس متفاوت است. به طور مثال ما می گوییم زیر ۱۰۰۰ سرعت ۱۵۰ تا ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه به کاربر تحویل داده شود اما به صورت عملیاتی ۵۰ الی ۶۰ مگابیت بر ثانیه باشد. همین الان هم اپراتورهای محترم بر روی سایر فرکانس‌هایی که به آنها داده شده سرویس ۵G  ارائه می دهند.

 وی گفت: اما فرکانس ۳۶۰۰-۳۸۰۰ را که عملا می شود سرعت‌های چند صد مگابیت بر ثانیه را در آن به کاربر ارائه دهند، در اختیار اپراتورها قرار خواهیم داد و امیداریم این کار تا پایان سال انجام شود.

او در ادامه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه اختصاص این فرکانس به اپراتورها هزینه دارد یا خیر، گفت: در این زمینه می توان گفت بله هزینه دارد در واقع مصوبه کمیسیون داشته و قیمت گذاری هم شده مدل پرداختی هم استخراج شده که در بازه زمانی مشخص بتواند پرداخت و فرکانس را دریافت کند.

در ادامه لاجوردی در پاسخ به سوال دیگر مطرح شده یک خبرنگار مبنی بر ضمانت اجرای تعهدات دریافت شده از اپراتورهای ارتباطی اظهار کرد: در زمینه ضمانت اجرای اعهدات از سوی اپراتورها، الحاقیه پروانه وجود دارد  و به دنبال آن تعهدات سختی برای آن ها  در نظر گرفته شده  است.

ادامه دارد

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *