اخبار سیاسی

اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

اعضای کابینه سیزدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) بیست و نهم آذر ۱۴۰۲هیئت وزیران در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات‌شان پاسخ دادند.
به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنانش در جلسه امروز هیات دولت با قدردانی از وزیر و کارکنان وزارت نفت برای اقدام به‌هنگام در مواجهه با تلاش دشمن برای ایجاد اختلال در سامانه‌های سوخت‌رسانی کشور و نیز اطلاع‌رسانی مناسب و به‌موقع رسانه‌ها در این زمینه، تصریح کرد: عملکرد سنجیده وزارت نفت و پوشش خبری مناسب این موضوع از سوی رسانه‌ها، مانع از تحقق اهداف دشمنان در ایجاد نگرانی برای مردم شد.
همچنین مشروح گفت‌وگوهای عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جواد اوجی وزیر نفت، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ علیرضا ذاکانی شهردار تهران، رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش،‌ علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت، صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌ پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما،‌ صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست  را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

توضیحات وزیر نفت درباره اختلال اخیر در جایگاه‌های سوخت
جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به اختلال اخیر در جایگاه‌های سوخت کشور گفت: می‌خواستند مردم را عصبانی کنند ولی با کار جهادی که کردیم در همان ساعات اولیه این توطئه را خنثی کردیم و عملیات سوخت رسانی در جایگاه‌ها به صورت دستی برقرار شد.
وی افزود: اسم عملیاتشان را گنجشک گذاشته‌اند اما خبر ندارند اینجا ایران است و در سال ۵۷ پر عقاب ریخت چه برسد به گنجشک.

افزایش ۴۸ درصدی شمار گردشگران کشور در یک سال
عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینکه آمار گردشگری در هشت ماه نخست امسال ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بوده است گفت: بعد از نا آرامی‌های سال گذشته خیلی‌ها تصور می‌کردند امار گردشگری کاهش پیدا کند اما بر خلاف این تصور نسبت به سال گذشته ۴۸.۵ درصد افزایش داشته است.

روایتگری‌ها از توافق اسفند ناصواب و ناصحیح است
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسشی درباره توقف توافق در اسفندماه، اظهار کرد: روایتگری‌ها از توافق اسفندماه ناصواب و ناصحیح است. توافق اسفند سه پاراگراف بیشتر ندارد؛ اول می‌گوید روابط ما با آژانس در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی است. دوم می‌گوید در خصوص مکان‌های ادعایی دو مکان باقیمانده، طرفین تعامل و همکاری جهت حل و فصل داشته باشند و سوم می‌گوید معاونان طرفین (سازمان انرژی اتمی و آژانس) یک الگو برای پیشبرد این برنامه که در واقع به دو بخش قبلی مربوط می‌شود، تعیین می‌کنند.

جشنواره مطبوعات پس از دهه فجر برگزار می‌شود
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه جشنواره مطبوعات پس از چندین سال وقفه پس از دهه فجر برگزار می‌شود، گفت: وارد فصل جشنواره‌ها شده‌ایم که به زودی جزئیات جشنواره‌های فرهنگی و هنری را اعلام خواهم کرد. کار ثبت‌نام بخش خارجی جشنواره فیلم فجر اغاز شده است. بیش از ۶۲۱ فیلم از ۸۷ کشور ثبت نام شده است. ۱۰ هزار و ۷۶ اثر در بخش هنرهای تجسمی ثبت شده است که اعداد  بسیار خوبی است. جشنواره مطبوعات بعد از دهه فجر خواهیم داشت.

برای دستگاه قضائی سوئد متاسفم
محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور حکم دادگاه تجدید نظر سوئد برای حمید نوری را کاملا غیر منصفانه دانست و گفت: برای دستگاه قضائی سوئد با صدور این حکم ظالمانه ابراز تاسف می‌کنم. سوئد دادرسی ناعادلانه و حکم ضالمانه‌ای را به نمایش گذاشت و تمامی موازین  حقوق بشری و حقوق بین المللی را در ماجرای حمید نوری زیر پا گذاشت.

سگ‌گردانی باید با ضابطه انجام شود
علیرضا زاکانی شهردار تهران گفت: سگ‌گردانی در شهر کار بسیار اشتباه و غیرقانونی است به خصوص که بدون مقدمات و قاعده و قانونمندی و رعایت شرایط در حال انجام است، مراجع قانونی باید حتما ورود کنند و فرهنگش را به نحوی تغییر دهند که اگر کسی خواست سگ‌کردانی کند، با ضوابط این کار را انجام دهد.
وی شهردار تهران را متولی سگ‌های وحشی و هار دانست و ادامه داد: شهرداری متولی سگ‌های بی‌صاحب است.

تا دهه فجر باید ۱۰۰درصد خدمات دستگاه‌ها در پنجره ملی خدمات هوشمند دولت انجام شود
عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره پنجره ملی خدمات هوشمند دولتی اظهار کرد: برای هوشمندسازی تا یک ماه و برای استعلامات برخط تا ۳۰ آذر به دستگاه‌ها فرصت داده شده است. برای ارائه خدمات ۱۰۰درصدی هم مهلت گذشته و یکی یکی دارند می‌آیند و دلایلشان را ارائه می‌کنند و امیدواریم حداکثر تا دهه فجر خدمات کامل شود.

هیچ جای دنیا زمان آلودگی مدارس را تعطیل نمی‌کنند
رضا مرادصحرایی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه هیچ جای دنیا زمان آلودگی مدارس را تعطیل نمی‌کنند، تاکید کرد که سیاست دولت به طور عام آموزش و پرورش به طور خاص اصلا تعطیلی مدارس نیست؛ ما باید راهنمای فعالیت در زمان آلودگی هوا داشته باشیم نه اینکه مدارس را تعطیل کنیم.وی ادامه داد: شبکه شاد الان خوب فعالیت می کند؛ بعضی زمان ها ۳ میلیون کاربر همزمان دارد ، پیشتیبانی که زمان کرونا از شاد می شد الان نمی شود.

حمایت دولت از اجاره‌نشینان با افزایش ۲ برابری وام ودیعه مسکن
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت  برای حمایت از حوزه اجاره‌بها، وام ودیعه مسکن دوبرابر شد. در تهران از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. در سایر شهرها هم بیش از دو برابر شد. در مراکز استان‌ها از ۷۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و در سایر شهرها از ۴۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون تومان. در روستاها هم برای اولین‌بار وام ودیعه مسکن تا سقف ۴۰ میلیون تومان مجوز صادر شد.

شرکت های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمترین بدهی معوق مالیاتی را دارند
صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های زیرمجموعه وزارت تعاون به سامانه مودیان مالیاتی متصل شده‌اند؟ اظهار کرد: تمام شرکت‌های ما هم متصلند و هم در مهلت قانونی مالیات خود را پرداخت می‌کنند. شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمترین بدهی معوق را به سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد دارند. خوشبختانه فرآیند بسیار مطلوب است.

وعده ده ساله سلاجقه برای کاهش الودگی هوای تهران
علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست گفت: با این سمت و سویی که گرفته شده حداقل تا ده سال آینده دیگر این روزها در تهران تجربه نخواهد شد.
وی درباره انتقاد از کیفیت سوخت و استفاده از بنزین پتروشیمی، گفت: اصلا بنزین پتروشیمی وجود ندارد. مازوت هم یک از انواع سوخت است که در کشور استفاده می‌شود که در دنیا هم استفاده می‌شود. ما وقتی نتوانیم سوخت مناسب را تامین کنیم، وزارت نفت برای تامین سوخت نیروگاه‌ها به سمت سوخت‌های جایگرین می رود اینجا که نمی توان نیروگاه و پالایشگاه را تعطیل کند. بنزین پتروشیمی شاید در وزارت نفت تولید شود ولی مصرف نمی‌شود.

با توهین و افترا در برنامه‌های صداوسیما برخورد می‌کنیم/ به افراد فرصت دفاع داده می‌شود
پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما در پاسخ به پرسشی درباره تخریب و تندی نسبت به برخی شخصیت‌های سیاسی در صداوسیما و وجود امکان دفاع برای آنان، تصریح کرد: اگر در هر برنامه‌ای خارج از ضوابط، آیین‌نامه‌ها و مقررات صداوسیما اتفاقی بیفتد حتماً با آن برخورد می‌کنیم و فرصت را در اختیار کسی که احیانا به او توهین شده یا افترایی بسته شده می‌دهیم. اگر افراد بخواهند از این فرصت استفاده کنند یا نه دیگر تصمیم یا خودشان است.
انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *