اخبار سیاسی

اصلاح‌‎طلبان پشت مطهری/ ۱۱ چهره مشترک در دو لیست اصولگرایان برای خبرگان تهران

به گزارش راه پایدار :

حمایت تعدادی از احزاب اصلاح‌طلب از لیست علی مطهری، حضور ۱۱ چهره مشترک در دو لیست اصولگرایان برای خبرگان تهران و انتشار لیست‌های جریان‌های مختلف به زودی از جمله اخبار انتخاباتی امروز -شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲- بود.

به گزارش ایسنا، سعید نورمحمدی سخنگوی حزب ندای ایرانیان از حمایت برخی احزاب اصلاح‌طلب از لیست علی مطهری خبر داد و درباره آخرین وضعیت تهیه لیست ائتلافی برخی احزاب اصلاح طلبان و اعتدالیون، اظهار کرد: علی مطهری با احزاب و فعالان سیاسی مشورت داشته و به زودی لیست خود را معرفی خواهد کرد. لیست را مطهری می بندد اما این کار با مشورت احزاب صورت گرفته است. حزب ندای ایرانیان، کارگزاران، اعتماد ملی و اعتدال و توسعه از این لیست حمایت خواهند کرد.

دیشب هم سید حسین مرعشی دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ایران سه شرط، زاویه نداشتن با نظام و رهبری، نداشتن فساد مالی و اخلاقی را به عنوان شروطی که اصلاح‌طلبان باید آن را در انتخابات رعایت کنند، اعلام کرد.

اصلاح‌‎طلبان پشت مطهری/ ۱۱ چهره مشترک در دو لیست اصولگرایان برای خبرگان تهران
سید حسین مرعشی

از طرفی پرویز امینی سیاست‌پژوه و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد از لیدری سیاسی یک سخنران انتقاد و تصریح کرد: الان نهاد انتخابات به چنان ابتذالی کشیده شده که «استاد فلانی» که زمانی سخنرانی می‌کرد و اعداد فراماسونری از تصاویر نشان می‌داد، حالا لیدر سیاسی شده و عمل سیاسی تنظیم می‌کند. این یعنی امر سیاسی دچار ابتذال شده است.

امروز سید نظام‌الدین موسوی دبیر شورای مرکزی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (امناء) در حکمی مسعود زریبافان را به عنوان سخنگوی امناء منصوب کرد. ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (امناء) متشکل از ۲۰ جبهه، حزب و تشکل سیاسی اصولگرا در صحنه سیاسی کشور است که بنا دارد در انتخابات پیش رو لیست ارائه دهد.

اصلاح‌‎طلبان پشت مطهری/ ۱۱ چهره مشترک در دو لیست اصولگرایان برای خبرگان تهران
مسعود زریبافان

۱۱ چهره مشترک دو لیست اصولگرا برای خبرگان در تهران

به گفته عبدالله مرادی دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و مدیر کل دفتر امور سیاسی وزارت کشور، طبق ماده ۸ قانون جدید انتخابات، فقط احزاب و جبهه‌ها می‌توانند فهرست‌های انتخاباتی را ارائه دهند.

دیروز فهرست سراسری نامزدهای جامعه روحانیت مبارز در انتخابات مجلس خبرگان رهبری مشخص شد. در بخشی از اطلاعیه این تشکل سیاسی اصولگرا آمده است: جامعه روحانیت مبارز با نشست‌ها و رایزنی‌های گسترده ضمن احترام به همه نامزدهای مجلس خبرگان رهبری، این افراد را شایسته انتخاب شما مردم بزرگوار می‌شناسد.

از طرفی امروز لیست جامعه مدرسین تهران برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در تهران به عنوان لیست اصلی ائتلاف جریانات جبهه انقلاب اعلام شد. در این لیست نام عبدالجواد ابراهیمی‌فر، احمد دانش زنده مومن، محمود رجبی، سعید صلح میرزایی، محمدرضا ناصری کوچه بیوک دیده می‌شود. همچنین محمد علی موحدی کرمانی، علیرضا اعرافی، سید محمد علی موسوی جزائری، قربانعلی دری نجف آبادی، غلامعلی صفایی، محمود محمدی عراقی، حسینعلی سعدی، غلامرضا مصباحی‌مقدم، محسن قمی، علی مومن‌پور و غلامعلی نعیم آبادی، ۱۱ چهره مشترک این لیست با لیست جامعه روحانیت مبارز هستند.

همچنین محمد جواد محمدی نوری قائم‌مقام ستاد انتخابات جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت از نهایی شدن فهرست این تشکل سیاسی اصولگرا در تهران خبر داد. محمدی نوری گفت: در روزهای گذشته سوابق بیش از ۱۰۰ کاندیدا در ستاد انتخابات جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت بررسی و نهایتا فهرست ۳۰ نفره این جریان انتخاب و به شورای وحدت اصولگرایان معرفی شدند. به زودی اسامی این فهرست انتخاباتی در رسانه‌ها اعلام خواهد شد و امیدواریم در ابتدای هفته هم با توجه به بررسی فهرست استان‌ها بتوانیم حدود ۱۵۰ نفر از داوطلبان نهایی‌شده در صحنه انتخابات را در  شهرستان‌ها به مردم معرفی کنیم.

معاون بانوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) هم درباره فرآیند شانا برای انتخاب کاندایداهای زن گفت: در این دوره از انتخابات، در کنار فرآیند کلی بررسی کارشناسی که هم برای زنان و هم مردان تعریف شد، فرآیندی مجزا هم جهت بررسی نگاه‌ و رویکرد کاندیداهای زن نسبت به حوزه زنان و خانواده اختصاص یافت.

چند خبر از وزارت کشور

صبح امروز علیرضا فخاری استاندار تهران با اشاره به تایید صلاحیت ۶۸درصد ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات گفت: بیشتر تأیید صلاحیت‌ها مربوط به جریانی است که تصور می‌کرد از ساحت سیاسی کشور حذف شده است.

همچنین سید عباس جوهری معاون سیاسی-اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات تهران از رقابت ۳ هزار و ۸۹۸ نفر در تهران برای حضور در مجلس دوازدهم خبر داد.

دیروز هم احمد وحیدی وزیر کشور در همایش چهار هزار نفری مجریان انتخابات از حضور یک میلیون نفر در شعب اخذ رای برای برگزاری انتخابات ۱۱ اسفند خبر داد.

اخبار انتخاباتی دیگر رسانه‌ها؛ لیست‌های نهایی جریانات مختلف به زودی منتشر می‌شود

امروز خبری به نقل از محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات منتشر شد که افراد و گروه‌هایی که قصد ارائه فهرست انتخاباتی دارند به ستاد انتخابات درخواست بدهند.

سید نظام الدین موسوی دبیر شورای مرکزی ائتلاف مردمی نیروهای انقلاب (اُمناء) در گفت‌وگویی از نهایی شدن فهرست انتخاباتی اُمناء برای تهران تا دوشنبه -اول اسفند ۱۴۰۲- خبر داد.

اصلاح‌‎طلبان پشت مطهری/ ۱۱ چهره مشترک در دو لیست اصولگرایان برای خبرگان تهران
سید نظام‌الدین موسوی

همچنین امیر ابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) اظهار کرد: بررسی و مصاحبه شورای انتخاب درباره ۲۰ درصدمنتخب کانون‌های تخصصی شورای ائتلاف ادامه داشته و هم اکنون در حال برگزاریست و تارسیدن به لیست نهایی زمان وجود دارد و اخبار مطرح شده درباره قطعیت حضور برخی در لیست ایران سربلند صرفا شایعه و گمانه‌زنی است. امیدواریم رسیدن به لیست نهایی تا هفته آینده کامل شود.

سید محمدجواد ابطحی عضو جبهه پایداری هم با بیان اینکه ما در جبهه پایداری هیچ وقت به دنبال انشقاق نیستیم و با هدف حفظ وحدت ارائه لیست واحد با «شانا» را در اولویت کاری خود قرار داده‌ایم، تأکید کرد: ما به دنبال ارائه لیست واحد و انتخاب کاندیداها بر اساس شاخص‌ها هستیم و به هیچ عنوان روابط فامیلی و قومی را در این رابطه بر نمی‌تابیم.

از طرفی مازیار بالایی عضو شورای مرکزی حزب اصلاح‌طلب اعتماد ملی در گفت‌وگویی با اشاره به برنامه‌ریزی چهار حزب اعتماد ملی، کارگزاران، اعتدال و توسعه و ندای ایرانیان با محوریت علی مطهری برای انتخابات خاطرنشان کرد: تاکنون ۴۵ نفر توسط این احزاب و علی مطهری برای لیست تهران با گرایش‌های اصلاح‌طلبی، اعتدالی و اصولگرای میانه‌رو شناسایی شده‌اند و آقای مطهری شخصاً با این افراد مصاحبه را انجام می‌دهد.

همچنین علی مطهری در گفت‌وگویی از احتمال منتشر شدن لیست منتسب به خود برای انتخابات آتی مجلس خبر داد و گفت: این لیست احتمالاً تا فردا نهایی و منتشر خواهد شد.

اصلاح‌‎طلبان پشت مطهری/ ۱۱ چهره مشترک در دو لیست اصولگرایان برای خبرگان تهران
سید محمود علوی، علی لاریجانی، علی مطهری

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه لیست تهران ۳۰ نفره خواهد بود و خودم هم سرلیست آن هستم، درباره وابستگی این لیست به اشخاص و گروه‌های سیاسی گفت: ما مستقل هستیم و به هیچ‌کس وابستگی نداریم؛ نه آقای لاریجانی و نه آقای روحانی، نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان.

منصور حقیقت‌پور از نزدیکان علی لاریجانی هم در گفت‌وگویی عنوان کرد که علی لاریجانی نه نه برای انتخابات لیست می‌دهد و از هر لیستی چه برای مطهری چه دیگران حمایت نخواهد کرد.

امروز مصطفی پورمحمدی کاندیدای انتخابات خبرگان در تهران در گفت‌وگویی با اشاره به ادعای اصلاح‌طلبان درباره نداشتن کاندیدا به تعداد کافی خطاب به اصلاح‌طلبان گفت: در تهران ۳۵۰۰ یا ۳۶۰۰ تأییدشده داریم، در این تعداد ۳۰ نفر آدم پیدا نمی‌شود به گرایش شما نزدیک باشد؟ این‌که اصلاح‌طلبان می‌گویند که «ما هیچ کاندیدایی نداریم»، بله، ممکن است ۵ یا ۱۰ تا کاندیدای شاخص نباشند. البته آنها یک ادعایی دارند که پیش‌ثبت‌نام عجولانه بود و یک هفته قبل قانون تصویب شده بود اما من همان زمان در مصاحبه‌ها گفتم  کهفرصت را از دست ندهید؛ اسم بنویسید و اگر نخواستید انصراف بدهید. به‌هرحال این فضایی برای شماست؛ عنصر سیاسی باید مطلب خود را جا بیندازد؛ این‌که فرضاً من را یکی دو بار رد کردند، بگوییم چون رد شدیم کناره‌گیری می‌کنیم، من اگر موضع خودم را حق و درست می‌دانم عقب‌نشینی نباید بکنم و بایستم تا به نتیجه برسم. به‌هرحال این‌که یک گروه اصلاح‌طلب حتی گرایش تند، فکر می‌کنند هیچ کسی را ندارند من باور ندارم.

در روزنامه‌ها چه خبر بود؟

روزنامه‌های اصولگرای «کیهان» با تیتر «فهرست‌های انتخاباتی جریانات سیاسی در حال نهائی شدن»، «جوان» با تیتر «چشم توده‌ها به امکان تغییر و رفتار خواص است»، «خراسان» با تیتر «مرزبندی با جریان انسدادطلب» درباره اظهارات اخیر سید محمد خاتمی، «رسالت» با تیتر «جمهوریت، اسلامیت را بیمه می‌کند» به نقل از کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، «قدس» با تیتر «افزایش مشارکت مهم‌تر از نتیجه انتخابات است» در گفت‌وگو با محمدرضا باهنر دبیر کل حزب اصولگرای «جامعه اسلامی مهندسین»، «وطن امروز» با تیتر «راهکار تبیین توده‌ای»، «همشهری» وابسته به شهرداری تهران با تیتر «۶۰۰ هزار نفر: حداقل یک مخالف را پای صندوق می‌آوریم»، «جام جم» متعلق به صداوسیما با تیتر «رادیکال‌ها علیه جمهوریت»، «ایران» وابسته به دولت با تیتر «انتظار برای نهایی شدن فهرست‌های انتخاباتی» و «شهروند» وابسته به هلال احمر با تیتر «وزیر کشور: با حضور تشکل‌ها و گرایش‌های مختلف بین داوطلبان زمینه رقابت فراهم است» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

همچنین روزنامه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرای «هم‌میهن» با تیتر «اعلام مواضع انتخاباتی خاتمی و کروبی»، «آرمان امروز» با تیتر «استراتژی تک‌رای برای پیروزی اصلاح‌طلبان»، «آرمان ملی» با دو تیتر «انتخابات مجلس رقابتی نیست» در گفت‌وگو با رسول منتجب‌نیا دبیر کل حزب اصلاح‌طلب «جمهوریت ایران اسلامی» و «پدیده انتخابات مجلس دوازدهم»، «اعتماد» با تیتر «تضارب آرای روزنه‌گشایی» درباره بازخورد بیانیه ۱۱۰ فعال اصلاح‌طلب و یادداشتی با عنوان «مردم در متن یا در حاشیه انتخابات» به قلم عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت خاتمی، «شرق» در سرمقاله‌ای با عنوان «خوداثباتی اصلاح‌طلبان» به قلم احمد غلامی سردبیر این روزنامه، «ابتکار» با تیتر «برنامه‌ریزی اصلاح‌طلبان بر روی تک‌رای‌ها؟» و سرمقاله‌ای با عنوان «موقعیت‌شناسی اصلاح‌طلبان در پسایازدهم اسفند!» به قلم محمدعلی وکیلی نماینده اصلاح‌طلب ادوار مجلس، «سازندگی» ارگان حزب اعتدالگرای «کارگزاران سازندگی ایران» با تیتر «ظهور جنبش کنش‌گران مرزی» درباره زمینه‌های نظری بیانیه ۱۱۰ فعال اصلاح‌طلب به قلم محمد قوچانی سردبیر این روزنامه و رئیس کمیته سیاسی حزب کارگزاران و «مردم‌سالاری» ارگان حزب «مردم‌سالاری» با دو تیتر «ائتلاف منتقدین در چارچوب رای اعتراضی» و «انتخابات را تحریم نکردیم اما نگاه حذفی بازدارنده است» در صفحه اول خود به موضوع انتخابات پرداخته‌اند.

اما در روزنامه‌های نزدیک به اصولگرایان مانند «فرهیختگان» و روزنامه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان مثل «آفتاب یزد» و «جمهوری اسلامی» اثری از انتخابات در صفحه اول دیده نمی‌شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *